Morske struje su stalna, masovna kretanja vode u moru u određenim smjerovima ili oblicima. Ove struje nastaju zbog različitih faktora kao što su: vjetar, temperatura, slanost vode i oblik obale. Morske struje igraju ključnu ulogu u regulaciji klimatskih sustava na Zemlji i utječu na mnoge aspekte morskog ekosustava, uključujući temperaturu vode, dostupnost hranjivih tvari i migraciju morskih organizama.
Neki od najpoznatijih primjera morskih struja su:
Golfska struja: Ova topla morska struja teče iz Meksičkog zaljeva prema sjeveroistoku duž istočne obale Sjeverne Amerike. Ima značajan utjecaj na klimu Atlantske obale Sjeverne Amerike i Europe.
Kurošio struja: Ova topla morska struja teče uz istočnu obalu Japana prema sjeveroistoku i igra ključnu ulogu u klimatskim uvjetima u Tihom oceanu.
Peruanska struja: Hladna morska struja uz obalu Perua poznata je po svojoj sposobnosti da utječe na klimu i ekologiju tog područja.
Sjevernoatlantska struja: Ova struja prenosi toplu vodu iz tropskih područja Atlantskog oceana prema sjeveroistoku i ima važnu ulogu u regulaciji klime na sjevernim dijelovima Europe.

Morske struje također mogu utjecati na pomorski saobraćaj, jer se koriste za optimizaciju ruta brodova. Osim toga, one su važne i za ribarstvo jer utječu na rasprostranjenost ribljih vrsta i dostupnost hranjivih tvari u moru. Promatranje i razumijevanje morskih struja ključno je za mnoge aspekte okeanografije, meteorologije i ekologije mora.