Edward Soja je bio američki urbanistički geograf i teoretičar, čiji su radovi u području urbane teorije i kritičke geografije imali značajan utjecaj na razvoj tih disciplina. Njegov istraživački rad naglasak je stavljao na kritičko promišljanje o urbanom prostoru, socijalnim nejednakostima i dinamikama u gradovima. Evo nekoliko ključnih aspekata njegovog istraživačkog rada:
Tri dimenzije urbanosti: Soja je poznat po razvijanju koncepta “tri dimenzije urbanosti”, koji je postao centralni element njegove teorije. Ove tri dimenzije su prostor (lokacija i fizički aspekti grada), vlast (moćne strukture i politički procesi) te socijalna pravda (ekonomske, društvene i kulturne nejednakosti). Soja je tvrdio da se razumijevanjem ovih dimenzija može dublje analizirati i razumjeti urbani prostor i njegove kontradikcije.
Razvoj prostornih narativa: Soja je naglašavao važnost narativa u oblikovanju urbanog prostora i društva. Njegovo istraživanje uključivalo je proučavanje urbanih priča, odnosno kako se priče o gradovima oblikuju i kako utječu na način na koji ljudi doživljavaju i interagiraju s urbanim okolinama. Ova metodologija je bila ključna za razumevanje kompleksnih odnosa između moći, prostora i narativa.
Kritička geografija i postmodernizam: Soja je bio povezan s kritičkom geografijom i postmodernističkim teorijama. Kritička geografija istražuje političke, društvene i ekonomske aspekte prostora, dok postmodernizam naglašava pluralnost narativa i raznolikost interpretacija. Soja je spojio ove dvije tradicije kako bi stvorio kritički pristup proučavanju urbanih prostora.
Rad o Los Angelesu: Soja je posebno poznat po svom istraživačkom radu o Los Angelesu. Njegova knjiga “Postmetropolis: Critical Studies of Cities and Regions” istražuje transformaciju Los Angelesa i koristi ovaj primjer kao studiju slučaja za razumijevanje urbanih promjena i izazova u postindustrijskom svijetu. Los Angeles je postao simbol i laboratorij za mnoge globalne urbane trendove.
Zalagenje za socijalnu pravdu: Soja se zalagao za povećanje socijalne pravde u urbanim sredinama i protivio se ekonomskim i socijalnim nejednakostima. Njegov rad je bio usmjeren na razotkrivanje struktura moći i nejednakosti u gradovima i promoviranje alternativnih modela urbanog razvoja.
Sojin rad je imao znatan utjecaj na urbanističku teoriju i praksu te je inspirisao mnoge geografe i aktiviste da se dublje bave pitanjima urbanih prostora i društva. Njegova kritička i interdisciplinarna perspektiva pomogla je osvijestiti važnost analize i razumijevanja urbanih dinamika iz više različitih uglova.