Abu Rayhan al-Biruni, često poznat samo kao Al-Biruni, bio je izuzetno važan islamski učenjak, naučnik i istraživač koji je živio u 10. i 11. veku. Rođen je 973. godine u okrugu Khwarezm (danas dio Uzbekistana), a preminuo 1048. godine. Al-Biruni je ostavio dubok trag u mnogim disciplinama i oblastima, uključujući astronomiju, matematiku, geografiju, filozofiju, medicinu i istoriju.
Najpoznatiji doprinosi Abu Rayhana al-Birunija uključuju:
Astronomija: Al-Biruni je radio na različitim astronomskim pitanjima, uključujući tačne izračune geografskih koordinata različitih gradova i mjesta širom islamskog svijeta. Takođe je istraživao kretanje planeta i sastavio kalendar koji je bio precizniji od onih koji su se koristili u njegovo vrijeme.
Matematika: Al-Biruni je bio matematički genije. Prisustvovao je razvoju algebre i bio je poznat po svojim radovima o trigonometriji i sferičnoj trigonometriji. Njegovi radovi su doprinijeli razvoju matematike u islamskom svijetu i van njega.
Geografija: Al-Biruni je napisao značajno djelo “Kitab al-Jamahir fi Ma’rifat al-Jawahir” (Knjiga dragulja) u kojem je istraživao geografiju i mineralogiju. Pristupio je studiji Zemljine površine, mape i geografskih koordinata gradova.
Historija i kultura: Njegovo najpoznatije djelo, “Kitab al-Hind” (Knjiga o Indiji), je detaljno proučavanje indijske kulture, religije, filozofije i nauke. Ovo djelo i dalje ima veliki značaj za razumijevanje historije Indije.
Medicina: Al-Biruni je takođe doprinio medicinskim istraživanjima svog vremena. Napisao je brojne medicinske traktate i proučavao različite metode lečenja.
Al-Biruni je bio pravi polimat, tj. osoba sa širokim spektrom znanja i interesovanja. Njegova djela su značajno doprinijela razvoju nauke, filozofije i kulture u islamskom svijetu i dalje, a njegovo nasljeđe se i danas čuva i proučava širom svijeta.